Kraków przez pryzmat kobiecego potencjału.

Kraków przez pryzmat kobiecego potencjału.

10 lutego, 2024

27 stycznia przestrzeń kreatywna Klastra Zabłocie przyciągnęła kobiecy potencjał z całego miasta – od biznesu, przez organizacje pozarządowe, po aktywne mieszkanki. Spotkanie „Jej Kraków” kontynuuje rozpoczęty w listopadzie 2023 roku projekt, którego ideą jest wsłuchanie się w głos mieszkanek Krakowa, które uczą się, pracują lub działają społecznie w naszym mieście i oczekują zmian oraz ulepszeń na płaszczyźnie funkcjonowania miasta.

W spotkaniu wzięło udział ponad 120 krakowianek oraz Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa, który przyznał, że w ciągu wielu lat jego pracy, autorkami cennych pomysłów były właśnie mieszkanki miasta. Podkreślił też, że ich głos jest ważny i wpływa na politykę społeczną miasta.

Nina Gabryś-Janowska, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. polityki równościowej, przedstawiła aktualne działania miasta wzmacniające potencjał i pozycję kobiet, np. w obszarze przedsiębiorczości, ochrony zdrowia czy aktywności sportowej.

Ciekawym doświadczeniem dla uczestniczek spotkania był warsztat pt. „Siła kobiecego głosu”, przeprowadzony przez aktorkę i pedagoga wokalnego Katarzynę Chlebny, który dodał im  odwagi do wyrażania własnych opinii i pomysłów.

W części panelowej uczestniczki podzieliły się na 5 grup, w których dyskutowały o szeroko rozumianej polityce społecznej, z podziałem na zagadnienia:

  • zdrowie, profilaktyka zdrowotna i dobrostan psychiczny
  • rynek pracy i przedsiębiorczość
  • wsparcie osób z niepełnosprawnościami
  • aktywne seniorki/dojrzałe kobiety
  • edukacja i komunikacja społeczna

Podczas dyskusji panie analizowały bieżącą sytuację w mieście w danym obszarze, padło także wiele postulatów oraz propozycji.

Zdrowie, profilaktyka zdrowotna i dobrostan psychiczny

Pierwsza część panelu została poświęcona przedstawieniu działań Miasta
w obszarze ochrony zdrowia publicznego. Pokrótce omówiono programy polityki zdrowotnej, działania edukacyjne i zakres działalności miejskich podmiotów leczniczych.

Następnie uczestniczki rozmawiały na temat zaburzeń zdrowia psychicznego, e-uzależnień, oddziaływania pola elektromagnetycznego i potrzebie rozszerzenia edukacji z zakresu spraw społecznych oraz działań profilaktycznych w szkołach rodzenia. Poruszono także temat sytuacji kadry medycznej: warunków pracy, wypalenia zawodowego, konieczności wsparcia psychologicznego oraz podjęcia działań zachęcających młodych ludzi do studiowania na kierunkach lekarskich i pielęgniarskich. Szczególną uwagę zwrócono na istotę pomagania uchodźcom z Ukrainy poprzez edukację zdrowotną i wzmacnianie kompetencji społecznych.

Rynek pracy i przedsiębiorczość

Dużą część dyskusji poświęcono sytuacji zawodowej kobiet powyżej 50 r.ż. oraz „młodych matek” po urodzeniu dziecka, wzmocnieniu samooceny i kompetencji miękkich oraz edukacji z zakresu zakładania własnej firmy. Mieszkanki oczekują sieciowania kobiet, tworzenia miejsc integracji i wymiany doświadczeń. Zwróciły także uwagę na potrzebę prowadzenia kampanii informacyjnych z zakresu „kobiecych” tematów, skierowanych zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn – ojców, mężów, szefów, przedsiębiorców.

Wsparcie osób z niepełnosprawnościami

Uczestniczki spotkania wykazały ogromne zainteresowanie poszerzeniem opieki, rehabilitacji, integracji, dostępności architektonicznej (w tym w urzędach i na placach zabaw) oraz wieloaspektowym wspieraniem rozwoju osób z niepełnosprawnościami, co wpisuje się w ideę miasta bez barier. Wyzwaniem dla miasta jest stworzenia stabilnego systemu zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, edukacja przedsiębiorców, sieciowanie szkół specjalnych z pracodawcami oraz tworzenie ułatwień w tym zakresie.

Problematyka osób z niepełnosprawnościami jest ściśle związana z opieką zdrowotną. Ponadto uczestniczki spotkania zwróciły uwagę na potrzebę kształtowania u personelu medycznego pozytywnych postaw wobec osób o szczególnych potrzebach. W opinii uczestniczek szeroko prowadzone kampanie społeczne mogłyby zwiększyć wiedzę społeczeństwa na temat różnych rodzajów niepełnosprawności. Postulowane zmiany i działania mają na celu poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin.

Aktywna seniorka/dojrzała kobieta

W sesji poświęconej aktywnym mieszkańcom zwrócono uwagę, że prowadzone przez Gminę Centra Aktywności Seniora zrzeszają jedynie część mieszkańców. W opinii uczestniczek spotkania istnieje potrzeba dotarcia z ofertą miasta do większej liczby krakowian, w celu ich aktywizacji i integracji. Za niezwykle istotny element integracji społecznej uznano organizację wydarzeń o charakterze międzypokoleniowym, a także działania włączające osoby dojrzałe (np. w formie wolontariatu). Propozycje uczestniczek spotkania „Jek Kraków” mogą pomóc w tworzeniu bardziej przyjaznego środowiska dla krakowskich seniorów, aby czuli się zauważani, doceniani i wspierani.

Edukacja i komunikacja społeczna

Podczas sesji dyskusyjnej dużo miejsce zajęła edukacja w wymiarze szkolnictwa i organizacji krakowskich szkół podstawowych i średnich. Zaproponowano powrót do samodzielnego rozliczania się szkół, opracowania komunikatów na temat miejskiej polityki oświatowej, zaproszenie organizacji pozarządowych do współpracy w szkołach oraz wdrożenie programów profilaktyki zachowań nieakceptowanych społecznie i kulturowo.

Krakowianki, które wzięły udział w spotkaniu „Jej Kraków” udowadniły, że ich spojrzenie na przestrzeń miejską i problemy dnia codziennego jest bardzo szerokie i wieloaspektowe. W kręgu ich zainteresowań jest zarówno obszar polityki społecznej, zdrowia, edukacji, jak i przedsiębiorczości. Mieszkanki są szczególnie uwrażliwione na potrzeby seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Troszczą się o zabezpieczenie potrzeb rodziny oraz wychowanie dzieci i młodzieży. Są otwarte na integrację międzypokoleniową oraz z obcokrajowcami, którzy osiedlają się w Krakowie. Dużą wagę przywiązują do rozwoju osobistego i obecności w życiu społecznym. Chcą być jeszcze bardziej aktywną częścią rynku pracy, biznesu, strefy NGO. Natomiast czas wolny poświęcają na aktywny wypoczynek i uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych.

Projekt „Jej Kraków” rozpoczął swoją działalność z silnym przekazem i zobowiązaniem do dalszych działań. Kolejne spotkanie, które już niebawem, z pewnością przyniesie nowe, inspirujące rozwiązania dla Krakowa.

Dołącz do nas i bądź częścią „Jej Kraków” – bo to Ty tworzysz serce tego miasta. Do zobaczenia w TAURON Arenie już 10 marca!

Krakowianki-kariera-kobiet
Skip to content