Bezpieczeństwo, rozwój i jakość życia w centrum uwagi. Raport na temat sytuacji kobiet w Krakowie.

Bezpieczeństwo, rozwój i jakość życia w centrum uwagi. Raport na temat sytuacji kobiet w Krakowie.

18 stycznia, 2024

Przedstawiamy raport diagnozujący stan spraw kobiet mieszkających w Krakowie, oparty na badaniach przeprowadzonych w grudniu 2023 roku. Raport, obejmujący opinie 350 kobiet z różnych dzielnic, rzuca światło na ich codzienne życie, aspiracje i wyzwania. Najliczniejszą grupę respondentek badania stanowią kobiety w wieku 21-30 lat, z dominującym wykształceniem wyższym (57%), 81% z nich jest aktywnych zawodowo.

Edukacja i rozwój – priorytety mieszkanek Krakowa

72% respondentek postrzega miasto jako przestrzeń oferującą możliwości dalszego rozwoju, 70% z nich korzysta z dostępnych szkoleń. Na aspiracje dalszego kształcenia i awansu zawodowego mieszkanek Krakowa wskazuje szczególne zainteresowanie szkoleniami językowymi oraz zawodowymi. Wśród preferowanych inicjatyw wspierających przedsiębiorczość kobiet na pierwszym miejscu wymieniano darmowe konsultacje oraz spotkania na żywo z ekspertami.

Bezpieczeństwo i zdrowie

Mieszkanki Krakowa w większości (86%) oceniają swój stan zdrowia jako dobry. 80% ankietowanych czuje się bezpiecznie w swojej dzielnicy, ale 40% wyraża obawy o bezpieczeństwo w mieście. Ponad połowa badanych jest świadoma dostępności usług wsparcia dla ofiar przemocy domowej, 62% deklaruje także znajomość miejskich programów wsparcia społecznego a 38% to osoby, które w ostatnim roku korzystały z usług psychologa.

Zrównoważony rozwój i ekologia

Badania potwierdzają, że niezwykle ważne dla mieszkanek Krakowa są kwestie związane z ekologią i działania na rzecz zrównoważonego rozwoju – jako istotne wskazało je aż 83% badanych kobiet. Choć dostrzegają znaczące pozytywne zmiany jakie miały miejsce w tym zakresie w ostatnich latach, wskazują na potrzebę dalszych działań na rzecz poprawy jakości powietrza, segregacji odpadów i rozbudowy ścieżek rowerowych a także elektromobilności i odnawialnych źródeł energii.

Jakość miejskiego życia

83% badanych pozytywnie ocenia jakość życia w Krakowie, ceniąc dostęp do kultury i estetykę miasta. Ponad połowa respondentek deklaruje, że często korzysta z oferty kulturalnej miasta, a wśród najbardziej pożądanych form rozrywki znalazły się koncerty muzyki rozrywkowej, festyny, wystawy i wydarzenia kulturalne. Mieszkanki Krakowa doceniają także możliwości rozwoju poprzez szeroki dostęp do źródeł wiedzy i nauki (47% ankietowanych) a także terenów zielonych i miejsc rekreacji (41%). Za problematyczne uznają natomiast kwestie związane z utrudnieniami w ruchu drogowym.

Czas na dialog

Przeprowadzone badania nie tylko podkreślają potrzeby i oczekiwania mieszkanek Krakowa, ale również wskazują na ich rosnące zaangażowanie w proces decyzyjny dotyczący miasta. Aż 67% z nich regularnie korzysta z miejskich portali informacyjnych i mediów społecznościowych, co świadczy o wysokiej świadomości społecznej i pragnieniu bycia na bieżąco z życiem miejskim. Co trzecia respondentka wyraziła swoje zdanie, uczestnicząc w konsultacjach społecznych – to znaczący sygnał, że kobiety chcą być słyszane i mieć wpływ na kształtowanie polityki miejskiej. Czas na dialog w Krakowie nigdy nie był bardziej odpowiedni. Mieszkanki miasta są zaangażowane i chcą wpływać na przyszłość swojego miasta, a władze są gotowe słuchać i działać – odpowiadając na sygnały płynące z raportu, zapowiadają nowe inicjatywy wspierające aktywny udział kobiet w życiu miasta. Planowane są kolejne konsultacje społeczne, warsztaty i panele dyskusyjne, które umożliwią mieszkankom Krakowa jeszcze większy wpływ na decyzje ważne dla ich codziennego życia.

Badanie dotyczące sytuacji Kobiet w Krakowie zostało przeprowadzone przez Biuro Badań Społecznych „Obserwator”.

Skip to content